- Objavljeno: 24.11.2025.
Tjedna analiza prometa
Prema statističkim pokazateljima u cestovnom prometu, odnosno u vremenu od 17. do 23. studenog na našem području ukupno se dogodilo 18 prometnih nesreća i to 6 s ozlijeđenim osobama i 12 s materijalnom štetom, a u istima je 1 osoba zadobila teže tjelesne ozljede, a 5 su lakše ozlijeđene
Foto: IlustracijaOd ukupnog broja prometnih nesreća najveći broj, odnosno njih 14 dogodilo se na području nadležnosti Postaje prometne policije Šibenik i to: 2 s ozlijeđenim osobama i 12 s materijalnom štetom, a u istima su 2 lakše ozlijeđene. Na području nadležnosti Policijske postaje Drniš dogodile su se 4 prometne nesreće od kojih su sve 4 s ozlijeđenim osobama, a u kojima je jedna osoba zadobila teške tjelesne ozljede, a 3 su lakše ozlijeđene.
Analizom uzroka ovih prometnih nesreća utvrđeno je da su najčešće greške sudionika, odnosno okolnosti koje su prethodile događanju samih prometnih nesreća su: neprilagođena brzina kretanja vozila 8, prednost prolaska 2, vožnja na nedovoljnoj udaljenosti 1, nepropisno kretanje vozilom 1, nepropisna vožnja unatrag 1, nepropisno uključivanje 2, ostale greške vozača 2, greške pješaka 1.
Pregledom događanja prometnih nesreća po satima, prometne nesreće su se dogodile najčešće u vremenima od 06,00-08,00 sati - 3, 10,00 - 12,00 sati - 5, 18,00 - 20,00 sati - 2, 20,00 - 22,00 sati - 2 itd. Nadalje, gledano prema danima u tjednu prometne nesreće najčešće su se događale: ponedjeljak 4, utorak 3, srijeda 4, četvrtak 3, itd.
U promatranom vremenu je protiv počinitelja prometnih prekršaja ukupno je poduzeto 235 mjera, od kojih je za istaknuti nepropisnu brzinu (90), sigurnosni pojas (38), tehnička neispravnost (10), upravljanje vozilom pod utjecajem alkohola (12), zabranjeni ili suprotni smjer (11) i tako dalje, a ujedno je iz prometa isključeno 23 vozača i 15 vozila.
